Január 27-ét, az auschwitzi haláltábor 1945-ös felszabadításának napját 2005. november 1-jén nyilvánította a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává az ENSZ-közgyűlés. Az egyhangúlag elfogadott határozat hangsúlyozza "az emlékezés és a tanítás kötelességét", hogy a jövő nemzedékei megismerjék a hatmillió, túlnyomórészt zsidó áldozatot követelő náci tömeggyilkosságok történetét.
Szatmárnémetiben a várdomb utcai zsinagóga udvarán tartottak gyertyagyújtással és koszorúzással egybekötött emlékezést. Décsei Nicolae, a zsidó hitközség vezetője köszöntötte az emlékezőket. Elmondta: a holokauszt szatmári emlékművén található hat mécses jelkép, minden mécses egy-egy millió áldozatra emlékeztet.
A második világháború idején, 1944-ben mindössze két hét alatt, 18.863 zsidót deportáltak Szatmár megyéből koncentrációs táborba. Az embereket hat szállítmánnyal vitték a lágerekbe, túlnyomó többségük pedig sosem tért haza.
A havas esőben megtartott megemlékezésen felszólalt Adrian Stef, a Szatmár Megyei Tanács elnöke, imádságok és fohászok hangzottak el az áldozatok emlékére héber, magyar és román nyelven is.
Az imádságokat követően a résztvevők gyertyát gyújtottak az áldozatok emlékére, illetve a régi zsidó szokás szerint egy-egy követ, kavicsot helyeztek el az emlékművön.
A megemlékezés a Szatmár Megyei Múzeumban megtartott szimpóziummal folytatódott, illetve zárult.